Mehanske metode kontracepcije so metode, ki mehansko preprečijo oploditev jajčeca s spermo.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Spermicidi sodijo med kemične metode kontracepcije. Ti pripravki (kreme, pene, svečke), vsebujejo kemične sestavine, ki imobilizirajo in uničijo spermo. Nanesemo jih globoko v vagino pred spolnim odnosom. Da bi povečali njihovo učinkovitost jih uporabljamo v kombinaciji z drugimi metodami kontracepcije, kot je diafragma ali kondom. Alergijska reakcija je dokaj pogosta in to pri obeh partnerjih.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Te metode so najbolj učinkovite, pogosto pa jih uporabljamo tudi v terapevtske namene, na primer pri morebitnem nerednem menstrualnem ciklu. Ginekolog pri vsaki ženski posebej opredeli obstoj morebitnih stranskih učinkov. Hormonske kontracepcijske metode imajo tudi zaščitno funkcijo, saj ščitijo pred različnimi benignimi in malignimi ginekološkimi boleznimi. Trenutno obstajajo različni načini hormonske kontracepcije:
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Učinkovitost kontracepcijskega sredstva je izmerjena na podlagi kazala Pearl ali kazala možnosti zanositve kljub uporabi kontracepcije: bolj kot se kazalec za možnost zanositve približa številu nič, bolj učinkovito je kontracepcijsko sredstvo. Kontracepcijske metode lahko razvrstimo v pet različnih skupin: naravne, mehanske, kemijske, hormonske in kirurške.
UČIKOVITOST KONTRACEPCIJSKE METODE
Odstotek možnosti zanositve v roku prvega leta uporabe
Kazalec
Pearl
NARAVNE METODE
KONDOM
SPERMICIDI
DIAFRAGMA
SPIRALA
STERILIZACIJA
HORMONSKA
KONTRACEPCIJA
6 – 40
12 – 14
7 – 15
5 – 14
1 – 2
< 1
0.02 – 0.80
KAZALEC PEARL za kontracepcijske metode zajema odstopanja na podlagi različnih statistik.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Spirala ali maternični vložek je metoda mehanske kontracepcije. Gre za vložek zmanjšanih dimenzij, ki ga moramo vstaviti neposredno v maternični vrat. V Italiji ta metoda nikoli ni bila preveč razširjena. Spirala ali IUD (Intra Uterine Device = maternični pripomoček) je naprava iz plastike in kovine, ki meri od 20 do 35 milimetrov. Vstavimo ga v maternico, s čimer preprečimo ugnezdenje oplojenega jajčeca. Spiralo, ki se najbolje prilega maternici, mora izbrati ginekolog, ki poskrbi tudi za njeno namestitev. Vrvica, ki je pritrjena na spodnji del pripomočka (z njo napravo tudi odstranimo), ostane v zgornjem delu nožnice; pripomoček pa lahko odstrani le specialist. Spirala zahteva dobro higieno tako ženske kot njenega partnerja, saj se le tako lahko izognemo vnetju genitalij, ki lahko nepopravljivo vpliva na plodnost ženske. Obstajajo spirale, ki vsebujejo progesteron: le-te, poleg kontracepcijskega učinka, pri močnejših menstruacijah učinkujejo tudi terapevtsko.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Mini tableta je sestavljena le iz progesterona in ima zato tudi manjšo kontracepcijsko učinkovitost, saj ne preprečuje ovulacije, temveč vpliva na njeno aktivnost z učinkovanjem predvsem na sluz materničnega vratu, tako da le-ta preprečuje prehod spermijev. Ta metoda kontracepcije je manj razširjena, še posebej zaradi težav, ki se včasih pojavljajo z vzpostavitvijo normalne sluzi materničnega vratu, ter krvavih izcedkov med menstruacijskimi cikli, ki jih ta vrsta tablet lahko povzroči.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
NARAVNE METODE
Digitalni ovulacijski test je med naravnimi metodami najbolj zanesljiv. Digitalna naprava temelji na dnevni oceni plodnosti ženske in je zanesljiva za 99.6%. Druge naravne metode kontracepcije so večinoma manj varne, saj je tveganje za zanositev bisveno večje. Prekinitev spolnega odnosa zajema odstranitev penisa iz nožnice nekaj trenutkov pred ejakulacijo. Pri tem vseeno obstaja možnost, da manjše količine semenske tekočine, ki vsebujejo spermatozoide, iztečejo v nožnico že pred samo ejakulacijo. Ogino-Knausova ali koledarska metoda temelji na izračunu plodnih dni posamezne ženske: v tem obdobju se je treba izogibati spolnim odnosom. Kritični datumi se izračunajo na podlagi ritma menstrualnega cikla. Metoda je manj zanesljiva. Naslednja je metoda Billings, ki temelji na kontroli gostote sluzi materničnega vratu, ki postane v plodnih dneh bolj svetla. Metoda je prav tako manj zanesljiva. Metoda z merjenjem osnovne temperature temelji na izmeri jutranje telesne temperature (izmerimo jo v nožnici ali zadnjiku), saj se le-ta med ovulacijo spreminja. Test za izračun plodnih dni je med naravnimi metodami najbolj zanesljiv. Izračuna se na podlagi vsakodnevne opredelitve stopnje plodnosti ženske. Obstajajo različni tipi, ki so povsem enostavni za uporabo. Natančnost diagnosticiranja ovulacije je 99,6%.
MEHANSKE METODE
Moški kondom je tanka elastična membrana iz lateksa ali gume in predstavlja mehansko prepreko, ki preprečuje vstop spermatoziodov v nožnico. Navlečemo ga na penis v erekciji, tj. pred samim spolnim odnosom. Posebej pozorni moramo biti, da je dobro nameščen ter da se pri odstranitvi penisa iz nožnice ne sname, saj bi lahko v njej ostal in omogočil prehod spermatozoidom. Poleg tega lahko tudi poči ali pa omeji stopnjo občutka pri moških. Lahko pride tudi do alergijskih reakcij na lateks. Kondom učinkovito varuje tudi pred okužbami s spolno prenosljivimi boleznimi: poleg okožbe z virusom HIV se lahko okužimo tudi s sifilisom in gonorejo, herpesom in virusom HPV (pri tej okužbi je treba poudariti, da obstaja cepljenje, ki okužbo preprečuje). Naslednje sredstvo je ženski kondom, ki je zelo tanek, vendar bolj odporen kot lateks, iz katerega je narejen moški kondom. Z njim se lahko zaščitijo ženske, ki se hočejo obvarovati predvsem okužbe z virusom HIV in drugimi spolno prenosljivimi boleznimi. V prodaji je v različnih evropskih državah. V nožnico ga vstavimo pred penetracijo. Zelo pomembno, je da ga pravilno uporabljamo pri vsakem spolnem odnosu. Naslednja možnost je diafragma, polkrožna guma, ki jo obkroža kovinska krožna vzmet, ki zapre maternični vrat. Po navadi jo uporabljamo v kombinaciji s kremo ali spermicidno peno. V nožnico jo vstavimo malo pred spolnim odnosom, odstranimo pa jo lahko šele po 6–8 urah. Ker mora popolnoma prekriti maternični vrat, mere zanjo vzame zdravnik, ki mora žensko tudi poučiti o sami namestitvi. Maternični vložek je metoda, ki zajema "vložek" zmanjšanih dimenzij, ki ga moramo vstaviti neposredno v maternični vrat. V Italiji ta metoda nikoli ni bila preveč razširjena. Spirala ali IUD (Intra Uterine Device = maternični pripomoček) je naprava iz plastike in kovine, ki meri od 20 do 35 milimetrov. Vstavimo ga v maternico, s čimer preprečimo ugnezdenje oplojenega jajčeca. Spiralo, ki se najbolje prilega maternici, mora izbrati ginekolog, ki poskrbi tudi za njeno namestitev. Vrvica, ki je pritrjena na spodnji del pripomočka (z njo napravo tudi odstranimo), ostane v zgornjem delu nožnice; pripomoček pa lahko odstrani le specialist. Spirala zahteva dobro higieno tako ženske kot njenega partnerja, saj se le tako lahko izognemo vnetju genitalij, ki lahko nepopravljivo vpliva na plodnost ženske. Obstajajo spirale, ki vsebujejo progesteron: le-te, poleg kontracepcijskega učinka, pri močnejših menstruacijah učinkujejo tudi terapevtsko.
KEMIJSKE METODE
Spermicidi so preparati (kreme, pene, svečke), ki vsebujejo kemične substance, ki ustavijo in uničijo spermatozoide. Za povečanje učinkovitosti jih uporabljamo v kombinaciji z drugimi kontracepcijskimi metodami, kot sta na primer diafragma ali kondom. Pogosto sprožijo alergijske reakcije tako pri ženskah kot pri moških.
HORMONSKE METODE
Te metode so najbolj učinkovite, pogosto pa jih uporabljamo tudi v terapevtske namene, na primer pri morebitnem nerednem menstrualnem ciklu. Ginekolog pri vsaki ženski posebej opredeli obstoj morebitnih stranskih učinkov. Hormonske kontracepcijske metode imajo tudi zaščitno funkcijo, saj ščitijo pred različnimi benignimi in malignimi ginekološkimi boleznimi. Trenutno obstajajo različni načini horomonske kontracepcije: kontracepcijske tablete vsebujejo dve vrsti hormonov (estrogen in progesteron), ki jih hipofiza (žleza v možganih) prepozna in kateri ti hormoni posredujejo sporočilo, naj ne sproži faze ovulacije jajčnikov (le-ti tako počivajo). Kontracepcijske tablete poleg tega spreminjajo tudi sluz, ki jo proizvaja maternični vrat, s čimer preprečujejo prehod spermatozoidov v maternico. Vse zdrave ženske v plodnih letih lahko jemljejo tablete, vendar pa se morajo pri jemanju držati navodil in opozoril, ki jim jih da ginekolog, hkrati pa morajo opravljati tudi redne ginekološke preglede. V času 1–3 mesecev po prenehanju jemanja ženska postane ponovno plodna. Ena izmed možnosti je mini tableta, ki je sestavljena le iz progesterona in ima zato tudi manjšo kontracepcijsko učinkovitost, saj ne preprečuje ovulacije, temveč vpliva na njeno aktivnost z učinkovanjem predvsem na sluz materničnega vratu, tako da le-ta preprečuje prehod spermatozoidov. Ta metoda kontracepcije je manj razširjena, še posebej zaradi težav, ki se včasih pojavljajo z vzpostavitvijo normalne sluzi materničnega vratu, ter krvavih izcedkov med menstruacijskimi cikli, ki jih ta vrsta tablet lahko povzroči. Že nekaj let pa je v prodaji nov izdelek, ki v primerjavi s svojimi predhodniki omogoča večjo učinkovitost kot "klasična" kontracepcijska tabletka, saj ustavi ovulacijo, zaradi česar bi lahko bila v nekaterih situacijah (npr. pri dojenju, ipd.) uporaba kontracepcijskega sredstva ponovno sprejemljiva. Gre za kontracepcijski obliž (hormonska kontracepcija, ki deluje s prenosom preko kože), ki zahteva dnevno uporabo. Tako kot kontracepcijske tablete vsebuje dve vrsti hormonov (estrogen in progesteron) in učinkuje enako kot tableta, s tem da ustavlja ovulacijo. Učinkovitost kontracepcijskega obliža je enaka učinkovitosti kontracepcijskih tablet. Njegov izgled je enak običajnemu obližu. Je prozoren, manjših oblik, namestimo pa ga enkrat na teden, in sicer za 3 tedne v mesecu. Uporaba ni peroralna, kar predstavlja prednost pri morebitnih želodčno-črevesnih težavah (bruhanje, diareja), z metaboličnega vidika pa ima prednost, ker pospešuje metabolizem v jetrih. Po prenehanju uporabe tega kontracepcijskega sredstva ženske hitro postanejo spet plodne. Naslednja možnost je vaginalni obroček (hormonska kontracepcija z delovanjem preko nožnice), ki tako kot kontracepcijske tablete vsebuje dve vrsti hormonov (estrogen in progesteron) in učinkuje tako, da preprečuje ovulacijo. Je prozorne barve in nastavljiv. Ženska si ga vstavi v nožnico sama. Tudi odstrani ga sama, in sicer enkrat mesečno. Vstavitev zahteva dobro poznavanje lastnega telesa. Tudi učinkovitost vaginalnega obročka je enako zanesljiva kot učinkovitost kontracepcijske tablete. Zadnja možnost je jutranja tableta, hormonsko kontracepcijsko sredstvo, ki ga lahko uporabimo v roku 72 ur po spolnem odnosu, pri katerem je prišlo do izpusta semenske tekočine v nožnico. Je metoda, ki se je poslužujemo le v izrednih primerih in ni običajno kontracepcijsko sredstvo. Predpišemo jo lahko tudi mladoletnim, vendar to lahko stori le osebni zdravnik.
KIRURŠKE METODE
Te metode so dokončne, izvedene pa so lahko tako pri moških kot pri ženskah. Pri njihovi izbiri se je treba vedno posvetovati z ginekologom, saj le-ta priporoči metodo, ki najbolj ustreza potrebam para, poleg tega pa mora opraviti tudi vse predvidene zdravstvene preglede ter preučiti pojav morebitnih stranskih učinkov.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Izraz intimna higiena zajema vse vrste umivanja, pri katerih skrbimo za higieno zunanjega genitalnega in analnega predela.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Je skupek naravnih obrambnih faktorjev vaginalnega sistema, kot so kisla nožnična pH-vrednost, prisotnost lisozima, laktoferina ter drugih, ki predstavljajo naravno imunsko zaščito. Spremembe v normalnem ravnovesju vaginalnega ekosistema spodbudijo nastanek bolezenskih procesov. Spremembo vaginalnega ravnovesja lahko povzroči tudi uporaba neustreznih čistilnih sredstev (mil).
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Vaginalni pH izraža stopnjo kislosti v nožnici. Je pomemben dejavnik za nadzor nožnične homeostaze, saj sodeluje pri oblikovanju fiziološkega okolja nožnične sluznice, ki preprečuje množični pojav mikroorganizmov, ki škodujejo zdravju žensk.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Med mikroorganizmi, ki so stalno prisotni v nožnici, je najbolj pomembna bakterija döderlein, ki jo imenujemo tudi laktobakterija, saj uporablja glikogen, ki ga preoblikuje v mlečno kislino, le-ta pa da fiziološkemu okolju nožnične sluznice ustrezno kislost. Pravilna vaginalna kislost je pomemben faktor, saj zagotavlja naravni obrambni vaginalni sistem.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Odnos do našega telesa je ključnega pomena, zato sta pravilna nega in higiena pomemben korak do dobrega počutje osebe, tako fizičnega kot psihičnega. V puberteti in adolescenci je prav osebna higiena velikokrat kamen spotike med materjo in hčerjo. Tukaj je nekaj pravil, ki vam lahko pomagajo najti pravo ravnovesje in pravo motivacijo pri negi in higieni vašega telesa.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Hormonsko stanje je pri ženski glavni dejavnik vpliva na fiziološko okolje nožnične sluznice. Povrhnjica, ki prekriva nožnico, je bogata s sprejemniki spolnih hormonov, ob delovanju katerih se nožnična sluznica prilagaja glede na faze menstrualnega cikla in starost posamezne ženske. V plodnih letih in ob normalnih pogojih sta vmesna plast in povrhnjica nožnične sluznice bogati z glikogenom, ki je nepogrešljiv element pri sestavi in normalnem vzdrževanju idealnega fiziološkega okolja omenjene sluznice. Slednja lahko preprečuje razvoj bolezenskih klic ali nenadzorovano in škodljivo množenje mikroorganizmov, ki so v manjših koncentracijah v nožnici stalno prisotni.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Izsušenost vulve zajema izsušenost zunanjih ženskih genitalij (medtem ko se vaginalna navezuje na notranje spolne organe) in ima dve glavni vrsti vzrokov:
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Izsušenost genitalij močno vpliva na spolne odnose. Povzroči lahko tesnobo in stisko v partnerskem odnosu. Zaskrbljenost je tudi razumljiva: navlaženost nožnice je znak, da si ženska partnerja želi in je vzburjena.
Težave z izsušenostjo vplivajo na žensko samopodobo, spolnost in dojemanje sebe kot zdrave ženske. Pomembno je, da se lahko z ginekologom pogovorimo tako v iskanju primernih zdravstvenih rešitev kot tudi za razjasnitev dvomov, ki lahko pripomorejo k rešitvi posameznih težav in odpravi občutka nezadovoljstva.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Izsušenost nožnice opredeljuje izsušenost notranjega spolnega organa in ima dve glavni vrsti vzrokov:
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Da, v nekaterih obdobjih je še posebej pomembno da vzdržuje intimno higieno, še posebej:
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
V primeru vaginalnih okužb je potrebno da:
Ne gre za težavne postopke, saj je dovolj že malo pozornosti pri vsakodnevnih opravilih in izbiri primernega izdelka za intimno higieno, saj lahko okužbe nožnice, ki jih ne zdravimo, pomenijo resno nevarnost za plodnost!
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Termin vaginitis zajema vnetje nožnične sluznice, do katerega pride zaradi agresivnega delovanja enega izmed mikroorganizmov oziroma več patogenih dejavnikov. Simptomi, ki nakazujejo nastanek okužbe, so:
Okužbe imajo različne vzroke in lahko prizadenejo ženske vseh starosti.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Svetel ali mlečen izcedek je v času menstrualnega cikla nekaj povsem običajnega. Izcedki drugačne barve, še posebej če jih spremlja pekoč ali dražeč občutek, pa so znaki okužbe. Spremembe normalnega ravnovesja nožničnega ekosistema pomenijo pojav določenih bolezenskih procesov.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Osnovno pravilo, ki pripomore k varovanju pred okužbo, je pravilen način umivanja, s katerim lahko preprečimo okužbo z mikroorganizmi, ki bi do nožnice prišli iz analnega dela. Ti mikroorganizmi, ki lahko obstajajo v nožnici v nižji koncentraciji kot neškodljivi elementi normalne bakterijske flore, se lahko v nekaterih primerih prekomerno razmnožijo in postanejo kužni. Ne ve se, kdaj in zakaj izgubi vaginalni ekosistem sposobnost, da bi te mikroorganizme odstranil oziroma da bi obdržal vlogo tistih bakterij, ki prihajajo iz črevesja, vendar pa lahko v posebnih pogojih, ki so odvisni od samega telesa gostitelja, tudi nepravilno izvajanje osebne higiene močno vpliva na to.
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)
Vaginalne bakterijske okužbe so najpogostejše in se zdravijo na zelo enostaven način. Pomembno je da se pozdravijo in da se jih ne podcenjuje. Vaginalne bakterijske okužbe prizadenejo približno 75% žensk v rodni dobi , kar 90% pa jih je okuženih z kandido. Glavne vrste vnetij nožnice in vulve v plodnih letih so:
Odgovor pripravil A.GI.CO. (Združenje italijanskih ginekologov svetovalcev)